انجام پروژه مهندسی معماری

انجام پروژه مهندسی معماری

بهترین فریلنسرهای پروژه مهندسی معماری را به راحتی انتخاب کنید

حامی ورکس مرجع فریلنسرهای ایران است. پروژه معماری خود را به راحتی برون سپاری کنید و برای انجام آن به صورت موقت نیروی متخصص استخدام کنید.

پروژه مهندسی معماری

پروژه های تخصصی مهندسی معماری

مهندسی معماری یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار در بین دانشجویان است که امروزه بازار کار خوبی را هم به خود اختصاص داده است. انجام پروژه معماری یکی از دغدغه‌هایی است که دانشجویان این رشته با خود به دنبال دارند و حتی گاها به دنبال دانلود پروژه های دانشجویی معماری از سایت‌های مختلف هستند. از این‌رو امروزه مجموعه‌ها و افراد گوناگونی در قالب فریلنسر معماری وجود دارند که دانشجویان می‌توانند پروژه‌های خود را به آن‌ها بسپارند و با خیالی آسوده و فارغ از این چالش زندگی کنند. اما پیدا کردن این مجموعه‌ها و در واقع پیدا کردن افراد متخصص در این زمینه کار چندان ساده‌ای نیست. از این‌رو شما می‌توانید با مشاهده نمونه پروژه دانشجویی معماری و بررسی تعرفه پروژه معماری از سوی هر مجموعه و یا شخص میزان کیفیت پروژه‌ها را دریابید و با یک دیگر مقایسه کنید. پروژه‌های رشته معماری عبارت‌اند از:

 • پروژه طراحی داخلی
 • پروژه طراحی نما
 • پروژه طراحی محوطه
 • پروژه طراحی مبلمان
 • پروژه تکنولوژی معماری
 • پروژه انرژی معماری
 • پروژه مطالعات معماری ایران
 • پروژه  اسکیس، راندو و شیت بندی با انواع وسایل طراحی
 • پروژه تری دی اس مکس 3ds Max، پروژه اتوکد AutoCad و سایر نرم افزارهای دیگر

نکته مهم دیگری که برای سپردن پروژه معماری به افراد دیگر و یا به عبارتی فریلنسرها وجود دارد آن است که شروطی برای یک فریلنسر معماری وجود دارد و لازم است به آن توجه شود. به عبارتی تسلط کافی روی مفاهیم مهندسی معماری به فریلنسر کمک می‌کند تا در این حوزه درخشیده شود. از این‌رو یادگیری و تسلط بر نرم‌افزارهایی که مرتبط با این رشته می‌باشند از سوی فریلنسر معماری ضروری است.
حامی ورکس متشکل از تیمی متخصص در زمینه مهندسی معماری و داشتن فریلنسرهای برتر در این زمینه قادر است شما را در انجام پروژه معماری یاری کند. شما می‌توانید برای انجام پروژه دانشجویی معماری ارزان و انجام پروژه های دانشجویی معماری در اصفهان یا هر شهر دیگری به حامی ورکس مراجعه کنید.

فریلنسرهای رشته مهندسی معماری

img
Anselarc
0 0 نظرات
سلام حمیداله رضایی هستم دانشجوی کارشناسی معماری اصفهان
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
Shimarad
0 0 نظرات
دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری با بیش از هفت سال سابقه کار
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
Narfar313
0 0 نظرات
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
Sarmadi_p
0 0 نظرات
مسلط به نرم افزارهای مهندسی اتوکد - رویت- مسلط به نرم افزارهای سیستمی آفیس-اکسل- پاورپوینت
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
Mahdiyeboostani
0 0 نظرات
سابقه طراحی فاز یک و دو معماری در زمینه های مختلف. تسلط به نرم افزار های معماری
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
تایید شده MasoudBB
0 0 نظرات
با پشتوانه بیش از ۱۷ سال تجربه مفید و کارآمد در پروژه های معتبر و بلندمرتبه مشهد و کسب مدارک بین المللی معتبر و دانش به روز در صنعت ساختمان و مدیریت پروژه، در راستای الگوی ساخت خوب و باکیفیت همگام با منابع و منافع کارفرما(مالک)، آمادگی خود را در ارائه خدمات مشاوره جهت امور اجرایی و برنامه ریزی و کنترل پروژه های ساختمانی شامل تهیه و تنظیم ساختار شکست کار، برآورد زمان انجام فعالیت ها و تنظیم برنامه زمانبندی پروژه، تنظیم برنامه زمان بندی خرید مصالح و منابع انسانی، کنترل پیشرفت فیزیکی پروژه با ارائه گزارش های پ
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
Fasa7773
0 0 نظرات
سلام فاطمه سمیعی هستم دانش آموخته رشته مهندسی معماری ماهر در کار با نرم افزار های اتوکد اسکچاپ و رویت و فوتوشاپ
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
Asalm8076
0 0 نظرات
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
تایید شده Houseluxur
0 0 نظرات
دعوت به پروژه دنبال کردن
img
220farzadyouefzadeh
0 0 نظرات
دعوت به پروژه دنبال کردن
ادامه

معرفی رشته مهندسی معماری

مهتدسی معماری یکی از رشته‌های جذاب و البته هنرمندانه گروه ریاضی است که همه ساله علاقمندان زیادی برای تحصیل در این رشته آماده می‌شوند. شاید واژه هنرمندانه در کنار مهندسی کمی غیرعادی جلوه کند، اما در واقع این خاصیت و ماهیت رشته مهندسی معماری است. معماری یک هنر است که خود را در درون کالبد ساختاریافته‌ای نشان می‌دهد. مباحث درسی این رشته ترکیبی از فن و هنر است و در پایان اثری را خلق می‌کند که در آن چهارچوب مهندسی و ذوق هنری به صورت یکنواخت دیده می‌شود.
مهندس در لغت به معنای هندسه دان است و این واژه از آن فردی است که با هندسه و مباحث هندسی روزگار می‌گذراند. معمار نیز هنرمندی است که به کمک مباحث هندسی بنایی را می‌سازد که گاهی ممکن است تاریخ یک کشور و جامعه را نشان دهد. ترکیب مهندس در کنار معمار می‌تواند خالق اثرهای بدیعی باشد که با تفکرات ناب و خلاقانه شکل گرفته و با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم دید و منظر مناسب رقم می‌زند. بنابراین با توجه به مطالبی که گفته شد، می‌توان گفت رشته‌ معماری دو جنبه هنری و فنی دارد که طراحی‌، زیباشناسی‌ و نحوه‌ زیباکردن‌ حجم‌ها، نماها و پلان‌ها به‌ قسمت هنر و دروسی‌ مثل‌ سازه‌های‌ بتنی‌ و فلزی‌، مقاومت‌ مصالح‌، ایستایی‌، تأسیسات‌ مکانیکی‌ و الکتریکی‌ به‌ قسمت فنی‌ این رشته باز می‌گردد.
این رشته خوش عاقبت برای علاقه مندان خود قادر است آینده خوب و درخشانی را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا رقم بزند. درواقع دانشجویان کارشناسی مهندسی معماری می‌توانند پس از طی کردن دوره کارشناسی در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مشغول به تحصیل شوند و بر روی پروژه مهندسی معماری خود کار کنند . همچنین دانشجویان می‌توانند با ادامه این رشته دانشگاهی که نوعی عمل خلاقانه می‌باشد و هدفش شکل دادن به فضای زیست انسان و جوابگویی به نیازهای انسان است به مراتب بالایی از نظر علمی دست پیدا کنند و کسب و کار مخصوص به خود را داشته باشند.
همان‌طور که گفته شد، بر اثر رشته مهندسی معماری گاهی بنایی خلق می‌شود که سالیان سال ممکن است هویت و فرهنگ جامعه‌ای را بر دوش کشد. از این‌رو شاید این سوال برای شما وجود داشته باشد که اگر مهندسی معماری نیز بنایی با این همه عظمت میتواند خلق کند، پس مهندسی عمران چه جایگاهی دارد؟ یا اصلا بین این دو رشته چه تفاوتی وجود دارد؟
مهندسی عمران در واقع رشته‌ای است که در امر ساختمان سازی و بنا دارای نقش مهمی است و بنیاد آن را بر عهده دارد. به عبارتی در فرایند ساختن ساختمان، تصمیم‌گیری برای ساخت اسکلت سازه نظیر تیرها، ستون ها، بادبندها، پی و... به تخصص مهندسین عمران نیاز داریم و نمای ساختمان، پلان‌های طبقات، دکوراسیون داخلی و... را میتوانیم به معمار بسپاریم. پس متوجه شدید که اشتراک این دو رشته آن است که هر دو با ساختمان و ساخت و ساز سر و کار دارند ولی ظریف کاری‌ها بر عهده مهندسی معماری است و مهندسی عمران بنیاد ساختمان و پروژه‌های بزرگ را بر عهده می‌گیرد.

معرفی گرایش های رشته معماری

رشته مهندسی معماری دارای گرایش های زیاد و پر کاربردی می باشد، از مهمترین گرایش های این رشته که سالانه فارغ التحصیلان زیادی نیز دارد می توان گرایش های معماری منظر، مدیریت پروژه و ساخت، طراحی شهری، برنامه ریزی شهری، تکنولوژی معماری، انرژی معماری، مرمت ابنیه سنتی، مطالعات معماری ایران، معماری اسلامی را نام برد. در حامی ورکس فریلنسرهای توانایی انجام پروژه معماری در تمامی زمینه ها و گرایش ها را با کیفیت عالی و هزینه حداقل دارند، در ادامه گرایش های تحت پوشش فریلنسرهای حامی ورکس را مشاهده می کنید. مهندسی معماری در کارشناسی ارشد دارای 4 رشته با گرایش‌های مختلف زیر است:

مجموعه معماری
 • گرایش مهندسی معماری: گرایش مهندسی معماری که اصلی‌ترین گرایش این رشته است، به شما می‌آموزد که چگونه یک مکان برای زندگی خودمان و دیگران طراحی کنیم؟ در واقع این گرایش اصول کلی‌تر و تخصصی‌تری را در این حوزه را به علاقه مندان خود اعطا می‌کند. با استفاده از این گرایش دانشجو قادر است اصول کلی و اصلی مهندسی معماری را دریابد و برای ساخت پروژه‌های گوناگون آماده شود.
 • گرایش معماری منظر: معماری منظر یکی دیگر از گرایش‌هایی است که دانشجویان نسبتا بالایی را به خود اختصاص داده است. این گرایش هدف خود را حفظ تعادل محیط طبیعی می‌داند. البته ناگفته نماند مهندسینی که در این گرایش مشغول به تحصیل هستند و یا مدرک این رشته را در اختیار دارند کارهای گسترده‌تری نسبت به سایر مهندسین انجام می‌دهند و می‌توان گفت افراد عادی بیشترین ارتباط مستقیم را با آن‌ها دارند.
 • گرایش مطالعات معماری ایران: کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران رشته تئوری دیگری است که به بازنگری و بررسی در پیشنیه‌های تاریخی و متون موجود در زمینه معماری تاریخی و ... می‌پردازد و به نوعی به گسترش و بسط دانش رشته مهندسی معماری کمک می‌کند. در این مطالعات به طور گسترده تمامی جنبه‌های زندگی انسان نظیر اعتقادات، فرهنگ و هنر و تاریخ و علوم مختلف را مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • گرایش  مهندسی معماری اسلامی: گرایش معماری اسلامی قدمت بیشتری نسبت به سایر گرایش‌ها دارد. همانطور که از عنوان این گرایش مشخص است لازم است دانشجویان و مهندسین این گرایش با اسلام و آموزه‌های اسلامی آشنایی خوبی داشته باشند تا بتوانند در راستای معماری هماهنگ با سنت‌ها حرکت کنند. این گرایش با هدف تربیت و آموزش افراد شکل گرفته است که علاوه بر آموختن زیبایی شناسی و کاربری بناها به دیدگاه‌ها و اعتقادات اسلامی هم توجه کنند.
 • گرایش معماری داخلی: رشته معماری داخلی همچون رشته مهندسی معماری، دو جنبه فن و هنر را در خود جای داده است. این رشته در واقع نوعی از دانش است که در آن فضاهای مختلف داخل یک ساختمان بر اساس استانداردها و ضوابط مربوطه، در یک نظام معمارانه آموزش داده و طراحی می‌گردد. در واقع نوع کاری که در پایان گرایش می‌توان از آن یاد کرد؛ دکوراسیون داخلی است که امروزه از محبوبیت بالایی نیز برخوردار می‌باشد و بازار کار خوبی را به خود اختصاص داده است.
 • گرایش باز سازی پس از سانحه: از جمله گرایش‌های جذاب مهندسی معماری گرایش بازسازی پس از سانحه است که ضمن شناخت مفاهیم بلایا و سوانح طبیعی و حوادث انسانی، دانشجو را با 3 مقطع پیش از وقوع، هنگام سانحه و پس از آن و اقدامات لازم در این زمینه آشنا می‌کند.

در این ویدئو به توضیح مختصری در خصوص رشته مهندسی معماری و آموزش آن پرداخته شده است.

معرفی نرم افزارهای پرکاربرد رشته معماری

Autodesk Revit

اتودسک رویت، یکی از نرم‌افزارهایی است که در رشته مهندسی معماری خصوصا پروژه معماری کاربرد زیادی دارد. از این نرم‌افزار برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده می‌شود. از این رو بیش‌ترین استفاده را برای مهندسان معمار، عمران و تأسیسات دارد که از آن برای مدل‌سازی سه‌بعدی و ترسیم جزئیات ساختمانی استفاده می‌شود. این نرم‌افزار قابلیت‌های گوناگونی دارد که مهم‌ترین آن عبارت اند از:

 • طراحی ساختمان به صورت سه بعدی
 • یادداشت و علامت گذاری با عناصر دوبعدی
 • امکان دسترسی اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان

Autodesk 3ds Max

آتودسک تری‌دی‌اس مکس از دیگر نرم‌افزارها برای پروژه مهندسی معماری است که یک برنامۀ گرافیک سه‌بعدی رایانه حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان انواع پویانمایی‌ها، مدل‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی را طراحی کرد. آتودسک تری‌دی‌اس مکس توسط شرکت رسانه و سرگرمی آتودسک ساخته شده و قابلیت‌های مدل‌سازی و ساختار قابل انعطاف افزایه دارد و قابلیت اجرا در مایکروسافت و ویندوز را دارد.

Photoshop

فتوشاپ یکی از نرم‌افزارهای شناخته شده است که همگی با قابلیت‌های عجیب و هیجان انگیز آن آشنایی داریم. فتوشاپ به معنی کارگاه عکس یک پردازشگر گرافیکی است که در گذشته از آن صرفا برای ویرایش عکس استفاده می‌شود اما با گذشت زمان و اضافه شدن ابزارهای دیگر به این نرم‌افزار، از آن بهره برداری بیشتری می‌شود. از این‌رو استفاده از آن برای افرادی که در رشته مهندسی معماری در حال تحصیل هستند و یا فریلنسر معماری بسیار مفید است و از آن در انجام پروژه مهندسی معماری استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از سایت‌ها و مجموعه‌های آنلاین که کار پروژه آنلاین معماری را انجام می‌دهند لیست قیمت پروژه‌ها را با استفاده از این نرم‌افزار و یا قیمت شیت بندی معماری با فتوشاپ را جویا شوید.

Tekla Structures

تکلا استراکچرز که نام قبلی آن Xsteel است، یک نرم‌افزار قدرتمند برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان می‌باشد که سه بعدی کردن سازه‌های ساختمانی و صنعتی را به دنبال دارد. از این نرم‌افزار می‌توان برای انجام پروژه معماری به خوبی بهره برد و از دو بخش اصلی آن یعنی مدلینگ و نقشه گیری استفاده کرد.

Vray

یک پلاگین بسیار پرکاربرد که توسط کمپانی Chaos Group طراحی و بسط داده شده است و امروزه در انجام پروژه‌های مهندسی معماری از آن استفاده می‌شود، وی‌ری است. البته در گذشته از این نرم‌افزار صرفا برای پروژه معماری استفاده می‌شود اما با گسترش یافتن علم و صنعت آن خصوص در جلوه‌های ویژه سینمایی، تبلیغات، صنعت خودرو و... استفاده از این نرم‌افزار گسترده‌تر شد. ویری برای تجسم واقع بینانه بهترین پلاگین است و توانایی آن را دارد فایل‌های، اسکچاپ، آرشیکد، رویت و تری دی مکس را به یک تصویر شبیه به واقعیت تبدیل کند تا به کارفرما نشان دهد که کار نهایی چه شکلی خواهد بود. این برجسته‌ترین ویژگی این نرم‌افزار است که می‌توان گفت در پروژه‌های معماری و انجام پروژه های دانشجویی عمران بی‌نظیر است.

Lumion

لومیون یک نرم‌افزار فوق حرفه‌ای برای مهندسان معماری و انجام پروژه معماری است. از این نرم‌افزار برای گرفتن رندرهای باکیفیت و ساخت انیمیشن استفاده می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان فضاهای معماری در نرم‌افزارهای دیگر مانند اتوکد، تری دی مکس یا راینو و... طراحی شده‌اند را به تصاویر و انیمیشن تبدیل کرد. ویژگی خوب دیگر این نرم‌افزار آن است که سرعت فوق العاده بالایی دارد و کار شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. استفاده از این‌ نرم‌افزار و نرم‌افزارهای گفته شده دیگر برای انجام کار معماری در منزل بسیار مناسب است و در زمان کوتاهی پروژه‌ها تکمیل می‌شوند.

InDesign

ایندیزاین یک نرم‌افزار چینش است که در انجام پروژه‌های معماری برای ایجاد طرح مناسب، شیت بندی، طراحی پوستر و... کاربرد دارد. در این نرم‌افزار انواع فونت، اندازه فونت، شماره صفحات اصلی و.. وجود دارد. همچنین ایندیزاین به شما امکان می‌دهد تا فایل‌های خود را با هم مخلوط کنید و آ‌ن‌ها را با خود حمل کنید تا در هر موقع و هر مکانی که نیاز داشتید استفاده کنید.

Graphisoft ArchiCAD

یکی دیگر از نرم‌افزارهای محبوب برای انجام پروژه مهندسی معماری آرشیکد است که به صورت تخصصی برای دانشجویان رشته‌ی عمران و معماری ساخته شده و در خود امکانات بسیاری برای انجام پروژه معماری دارد. امکان مشاهده سه بعدی، تغییر میزان نور در شب و روز، آنالیز داده‌های ساختمانی و... از جمله ویژگی و قابلیت‌هایی می‌باشد که این نرم‌افزار در درون خود جای داده است. است. علاوه بر این در این نرم‌افزار اجزای ساختمان از پیش ساخته شده وجود دارند کافیست شما ابعاد و سایز آن را انتخاب کنید تا بتوانید پروژه معماری خود را پیش ببرید.

AutoCAD

اتوکد یکی دیگر از نرم‌افزارهای مشهور و البته محبوب برای انجام پروژه مهندسی معماری است. این نرم‌افزار برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی استفاده می‌شود و از جمله محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. پروژه اتوکد دانشجویی می‌تواند دانشجو را با محیط‌های دو و سه بعدی آشنا کند.

CorelDraw

کورل ‌دراو، از جمله نرم‌افزارهای محبوب در رشته مهندسی معماری است که برای انجام پروژه معماری توسط مهندسین و یا فریلنسر معماری به کار گرفته می‌شود. این نرم‌افزار در واقع یک ویرایشگر گرافیکی برداری است، که به دست بنگاه کورل در کانادا ساخته شد. کورل دراو بیشتر برای طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آن استفاده کمتری برای ویرایش تصاویر می‌شود، اما با این وجود این نرم‌افزار از هر دو مد برداری و پیکسلی پشتیبانی می‌کند.

Autodesk Architectural Desktop

یکی از نرم‌افزارهای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان پیشرفته، اتودسک آرشیتکچرال دسکتاپ است که به جهت راحتی کاربران اتوکد در معماری ارائه شده می‌باشد. نرم‌افزار گفته شده قابلیت‌های زیادی دارد که شگفت‌انگیزترین آن قابلیت طراحی و ترسیم سه بعدی پروژه مهندسی معماری همزمان با ترسیم دو بعدی است.

Sketch up

از جمله نرم‌افزارهای ساده و کارآمد در پروژه معماری که کار سه بعدی سازی را برای کاربران خود نیز انجام می‌دهد، اسکچ آپ است. البته استفاده از این نرم‌افزار برای سایر رشته‌های مهندسی خالی از لطف نیست و می‌تواند آن‌ها را در امر انجام پروژه یاری کند. با استفاده از این نرم‌افزار مهندسین قادر هستند به مدل‌های خود جزئیات، تکسچر و... اضافه کنند و یا طرح خود را با استفاده از این نرم‌افزار در Google Earth وارد کنند.

Revit

رویت نرم‌افزاری لازم و ضروری برای رشته مهندسی معماری است. در واقع هر مهندس معماری لازم است از این نرم‌افزار استفاده کند و پروژه معماری خود را با آن پیش ببرد. این نرم‌افزار همه جانبه برای پروژه‌های دو بعدی و سه بعدی مدلسازی، رندر و... را طراحی و تولید می‌کند. انجام پروژه رويت، سازگار با اتوکد است؛ از این‌رو کاربری ساده‌تری را برای کاربران خود رقم می‌زند.
همچنین یکی از بزرگترین‌ قابلیت‌های این نرم‌افزار آن است که هر تغییری که در مدل ایجاد شود، در همه viewها، از جمله در پلان و نما، به روز می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود زمان طراحی شما و وقتی که لازم است برای هماهنگی صرف کنید، کاهش یابد.

Rhino

راینو یک نرم‌افزار فوق‌العاده و البته به تازگی مشهور که برای مدلینگ استفاده می‌شود. بر خلاف نرم‌افزارهای مکس، اتوکد، اسکتچاپ که بر پایه mesh هستند، راینو بر پایه محاسبات ریاضی درکنار سرعت بالا طراحی شده است. در نظر داشته باشید که سازگاری عالی خروجی نرم‌افزار با پرینترهای سه بعدی و امکان گرفتن خروجی برای نرم‌افزار‌های مکس و اتوکد از جمله ویژگی‌های نرم‌افزار رینو است.

Hand Drawing

نرم‌افزارهای گفته شده، تنها یک ابزار در دست مهندسان معماری و یا هر رشته مهندسی دیگر است تا بتوانند گردش کار خود را در زمینه انجام پروژه مهندسی معماری را تسهیل کنند و در زمان کمتری پروژه خود را پیش ببرند. اما باید توجه داشته باشید که طراحی با دست یک مهارت پایه و ارزشمند است که لازم است دانشجو و یا فریلنسر معماری به آن توجه داشته باشند. همچنین استفاده از این شیوه برای انجام پروژه معماری ارزان بسیار کارامد است چرا که هزینه اضافی برای دانشجو در بر ندارد و با مقایسه قیمت انجام پروژه اتوکد و قیمت شیت بندی دستی متوجه این اختلاف خواهید شد.

سوالات متداول

هزینه انجام پروژه معماری چقدر است؟

هزینه انجام پروژه های معماری توسط متخصصان و فریلنسر‌های حامی ورکس مشخص می‌شود که معمولا قیمتی منصفانه و رقابتی است.

img
حامد
پروژه طراحی و ساخت ماکت هم انجام میدین؟
0
img
hamiworks تایید شده
بله، داخل سایت ثبت کنید، برای این مدل پروژه ها بهتر است، پروژه به صورت استخدام ثبت گردد.
با تشکر

0

دیدگاه خود را بیان کنید

1000 کاراکتر باقیمانده است