راهنمای استفاده از Github به عنوان فریلنسر

راهنمای استفاده از Github به عنوان فریلنسر

Github یک پلتفرم جهانی به منظور ایجاد پروژه های گروهی، برای توسعه دهندگان است. ویژگی هایی همچون سادگی، همکاری بصورت متن باز و وجود اسناد فراوان موجب شده است که Github، انقلابی جدید در کار گروهی و کدنویسی باشد.

سوال اصلی این است که فریلنسر ها چگونه میتوانند به بهترین شکل از این پلتفرم جذاب استفاده کنند!؟

حضور 61 میلیون کاربر فعال در سرتاسر جهان که روزانه پروژه های جدیدی می سازند و یا برای بهبود پروژه های موجود تلاش می کنند، Github را به رویای فریلنسرها تبدیل می کند. در این مقاله ابتدا به سوالات اولیه ای راجع به Github پاسخ داده شده است و سپس نحوه استفاده از آن به شما آموزش داده می شود.

  • Github چیست؟
  • چگونه از Github استفاده کنم؟
  • پروفایل Github من چگونه باشد؟

معرفی GitHub

Github یک بستر مبنی بر فضای ابری است که امکان همکاری با اشخاص مختلف در هر زمان و مکانی را فراهم می کند. همچنین، یک جامعه گسترده فعال از کدنویسان مبتدی و متخصصِ علاقمند به یادگیری و همکاری می باشد. نوآوری Github در دیدگاه و تعریف آن از مفهوم پروژه می باشد. اگر پروژه را یک درخت تصور کنید، شاخه هایی از شاخه های اولیه منشعب می شوند و هر کاربر می تواند پس از دانلود شاخه خاصی از این درخت، روی آن کار کند، روش های جدیدی برای حل و بهبود آن پیشنهاد دهد و یا حتی شاخه خودش را ایجاد کند.

ایده ی مشارکت کننده ای که میخواهد بخشی از پروژه را بهبود دهد، پس از دریافت و تایید توسط صاحب پروژه، به جزئی از کل درخت تبدیل می شود. Github با داشتن جمعیت گسترده ای از کدنویسان، امکان رشد سریع پروژه ها را در مدت زمانی فراهم می کند که هرگز توسط یک کدنویس قابل انجام نیست. این پروژه ها مرتبا مورد بازبینی قرار می گیرند تا مسائل مختلفی از آن ها بهبود داده شود.

Git، سیستم کنترل نسخه Github، در سال 2005 توسط خالق لینوکس، لینوس توروالدز، ساخته شد. این سیستم برای توسعه دهندگان، یک رابط کاربری مناسب به منظور سازمان دهی پایگاه کد ها فراهم می کند.
توجه به این نکته ضروری است که Git با Github نباید اشتباه گرفته شوند. Github یک وبسایت است که با استفاده از سیستم Git، امکان مدیریت پروژه ها را از راه دور برای کاربران فراهم می کند. یکی دیگر از سیستم های مهم کنترل نسخه در جهان، Bitbucket است.

گیت هاب

چگونه از Github استفاده کنم؟

1- از حرفه ای ها بیاموزید

اگر مشتاق به یادگیری و به روز کردن علم خود می باشید، قطعا Github پاسخگوی نیاز های شما خواهد بود. در Github لازم نیست حتما در پروژه ها شرکت کنید و می توانید تنها با دانلود پروژه های حل شده و بررسی نوع نگاه دیگر متخصصان به مسائل چیزهای بسیاری بیاموزید. با استفاده از ابزار explore، داغترین پروژه ها را مشاهده کنید. در Github، تمامی پروژه ها بر اساس متغیرهای مختلفی همچون نوع پروژه، تاریخ آخرین به روز رسانی و غیره طبقه بندی شده اند و به راحتی میتوان از میان آنها موضوعات مورد علاقه را جستجو و از آن ها استفاده کرد؛ همچنین می توانید بحث های موجود را دنبال کنید، از دیگران سوال بپرسید و یاد بگیرید. به همین آسانی!

2- برای خود اسم و رسم دست و پا کنید.

قطعا داشتن یک پروفایل خوب برای اینکه یک کارفرما، شما را برای انجام پروژه اش استخدام کند بسیار حائز اهمیت است. اضافه کردن یک لینک هدایت کننده به پروفایلتان بسیار حرفه ای جلوه میکند. برای کامل کردن پروفایلتان نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. به طور مثال: نشان دادن مهارت های کدنویسی، روحیه تیمی و سابقه کار بر روی پروژه های مشابه. این را درنظر داشته باشید که داشتن یک پروفایل مناسب بهتر از هزار جمله ی "من می توانم " است.
اگر در Github اسم و رسم مناسبی کسب کنید پروفایل شما در لیست فریلنسرهای محبوب قرار میگیرد و این برای برند شخصی شما بسیار خوب است.

3- Github یک مهارت است.

Github فقط مکانی برای یادگرفتن مهارت های جدید نیست بلکه خود نیز یک مهارت است. بسیاری از شرکت های جهانی به پتانسیل این پلتفرم پی برده اند و به دنبال جذب نیروی کار هستند و پروژه خود را از این طریق، به طور کامل به تیم های بین المللی می سپارند؛ به همین دلیل است که اشنا بودن با عملکرد Github مهارتی ستودنی می باشد و اگر شما خم و چم این سایت را بلد باشید نسبت به باقی رقیبان خود چند پله جلوترید.

4- Github؛ یک منبع درآمد

به وجود آمدن ابزارهای مختلفی همچون codemill باعث شده است که Github به صورت مستقل به یک بازار و محلی برای کسب درآمد بدل شود؛ شما می توانید با افزودن codemill برای پیشنهادهایتان قیمتی تعیین کنید و منتظر باشید تا کارفرما آن را قبول کند. (لازم به ذکر است که سیستم codemill، در به روز رسانی های اخیر Github از دسترس خارج شده است.)

5- شکار فرصت ها

با وجود اپیدمی کرونا و وضعیت مبهم جهانی، تقاضا و نیاز به مهندسان و توسعه دهندگان نرم افزار رشد بسیاری داشته است. کارفرما همواره به دنبال پروفایل های جذاب، برای معرفی به مشتریان و یا به کار گماشتن آن ها در شرکت خود می باشند. شما در نقش یک فریلنسر باید به پروفایل Github خود، بعنوان یک رزومه کاری و معرفی نامه شغلی بنگرید. به همین دلیل است که داشتن یک پروفایل مرتب و کامل، در پیشرفت شغلی شما تاثیر بسزایی دارد.

دنبال پروژه می گردی؟

رایگان عضو سایت بشو و پروژه‌ها را با کمیسیون 0% درصد انجام بده.

ساختن یک پروفایل اثرگذار در GitHub

مرتب کردن اطلاعات پروفایل github و سازمان‌دهی آن براساس توانایی‌های شما به عنوان یک برنامه نویس، از آنجایی که کارفرمایان می توانند اطلاعات زیادی را از آن دریافت کنند، بسیار حائز اهمیت است. بیشتر کاربران تمایل دارند مطالب و ایده‌های مختلف و معمولا نامنظمی را، تا آنجا که می توانند، در نمومه ‌کار خود به کار ببرند که این امر معمولا نتیجه‌ی مطلوبی را در پی نخواهد داشت.

  1. اطلاعات خود را به درستی تنظیم کنید.

اولین قدم در سازماندهی مناسب مشخصات پروفایل Github، اضافه کردن تمامی جزئیات مورد نیاز، مانند: عکس، یک شرح مختصر و پیوند به سایت‌ها و پروفایل‌های مربوطه می باشد.

  1. روی محتوا تمرکز کنید.

قدم دوم، تمرکز بر روی محتوای نمونه ‌کارهایتان است. علایقتان را فراموش نکنید. سعی کنید در انتخاب و نمایش پروژه‌ها، از کاربردی و کامل بودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید. یکی از بهترین روش‌ها برای تبدیل پروفایلتان به یک نمایه‌ی جذاب، استفاده از زبان‌های مختلف است. از دیگر نکات مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد، خوانایی و قابل فهم بودن برنامه‌ هایتان است. اگرچه ممکن است در نگاه اول ساده و ابتدایی به نظر برسد، اما اضافه کردن یک فایل README به پروژه، به همراه توضیحاتی در مورد عملکرد، هدف و در صورت وجود، اشکالات برنامه، می‌تواند بسیار کمک ‌کننده باشد.

  1. در بیوگرافی فایل README بیفزایید.

اکنون و با معرفی ویژگی جدید Github، می‌توانید یک فایل README را به پروفایل خود اضافه کنید تا کارفرمایان و افراد بالقوه بتوانند در مورد شما و پروژه‌هایی که در حال توسعه‌ی آن هستید، اطلاعات لازم را کسب کنند. برای انجام این کار، لازم است ابتدا برای ایجاد یک مخزن عمومی جدید از نوع README  و با عنوان مشابه پروفایل Github خود اقدام و سپس فایل مورد نظر را به منظور اضافه کردن زمینه‌های دلخواهتان، ویرایش کنید.

به عنوان نمونه، می توانید از پروفایل‌های موفق کاربران Github الگو بگیرید.

GitHub

کلمات کلیدی:

  • github
  • معرفی github
نگین اکرمی
نگین اکرمی
دانشجوی مهندسی شیمی، دبیر انجمن علمی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، عضو اتحادیه مهندسی شیمی، نفت و پلیمر و مترجم و مدرس زبان انگلیسی هستم

پروژه ای برای انجام داری؟

تخصص انجام پروژه داری؟

دیدگاه خود را بیان کنید

1000 کاراکتر باقیمانده است