بهترین سایت های دانلود رایگان مقالات

بهترین سایت های دانلود رایگان مقالات

مطالعه مقالات و آشنایی با تحقیقات و نظریه‌های دیگران، یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر تحقیق و پژوهش است. اهمیت این موضوع موجب شده تا این مطلب از سایت حامی ورکس را به این موضوع اختصاص دهیم و با معرفی سایت های دانلود مقالات رایگان شما را در دسترسی راحت تر و سریع تر به انواع مقالات، در حوزه های مختلف، یاری کنیم.

سایت های دانلود مقالات رایگان، برای تمام محققان و پژوهشگران در حوزه های مختلف کاربردی است. دانلود مقالات خارجی رایگان را نیز، می توان به صورت ویژه برای افرادی که مشغول نوشتن پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود و یا حتی تکمیل پروژه کارشناسی هستند، مفید دانست. البته نباید اهمیت این سایت ها را برای افرادی که به دنبال تنظیم مقاله ی isi می باشند نیز، نادیده گرفت. سایت هایی که در ادامه این مطلب معرفی می‌ شوند به شما کمک می کنند تا مقالات و یا پایان نامه های مورد نیاز خود را به صورت رایگان دانلود کنید و نیاز به صرف هزینه نداشته باشد و بدین ترتیب علاوه بر دسترسی آسان به منابع مورد نیازتان، در مخارج خود نیز صرفه جویی کنید.

قبل از دانلود رایگان مقالات باید چه کاری انجام دهیم؟

قبل از ورود به سایت هایی که در ادامه معرفی می شوند و دانلود مقالات مورد نیازتان خوب است بدانید که، هر منبع دیجیتالی اعم از مقالات و پروپوزال های موجود در پایگاه های سایت های دانلود رایگان مقالات، دارای یک ترکیب عددی به نام DOI هستند. DOI که مخفف عبارت Digital Object Identifier است، به هر مقاله به صورت یکتا و منحصر به فرد اختصاص داده می شود و مقالات به وسیله این ترکیب عددی شناسایی می شوند بنابراین برای دانلود مقالات مد نظرتان، به این عدد احتیاج دارید. این عدد معمولا در بخش اطلاعات کتابشناسی هر مقاله وجود دارد و از دو بخش کد انتشارات و کد سند تشکیل شده است که به وسیله ی علامت / از یکدیگر جدا شده اند. برای اطمینان از صحت این عدد می توانید آن را در سایت www.doi.org، جستجو کنید و نتیجه را بررسی کنید. اما به چه صورت باید از این عدد استفاده کرد؟

دانلود مقاله از سایت doi

در رابطه با سایت scholar.google.com یا گوگل اسکالر در مقاله ی اصول ثبت مراجع در مقالات صحبت کردیم. برای دانلود رایگان مقالات نیز، به این سایت احتیاج پیدا میکنید. کافیست به آدرس این سایت بروید و عنوان یا موضوع مورد نظر خود را جستجو کنید. گوگل اسکالر لیستی از مقالات مرتبط با موضوع مورد جستجوی شما را نمایش میدهد. کد doi مقالات مورد نظر خود را بیابید. حال با وجود این کد میتوانیم مقالات را به طریقی که در ادامه می آید به رایگان دانلود کرد.

سایت های دانلود رایگان مقالات (خارجی)

1-سایت www.sciencedirect.com

اولین سایتی که برای دانلود رایگان مقالات معرفی میکنیم، سایت نام آشنای www.sciencedirect.com است. این سایت برای دانلود مقالات انگلیسی رایگان در نظر گرفته شده است. صفحه ی اصلی این سایت را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

sciencedirect

امکانات خوبی برای جستجوی مقالات مورد نظرتان توسط این سایت وجود دارد. برای دانلود مقالات مورد نیازتان، عنوان مورد نظر خود را وارد کنید و لیست مقالات مربوطه را که این سایت برای شما نمایش می دهد مشاهده کنید.

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز مطالعه کنید: معرفی ابزارهای پرکاربرد برای پایان نامه نویسی 

پس از مشاهده مقالات و پیدا کردن مقاله مد نظرتان، برای دانلود آن باید به سایت http://sci-hub.tw، مراجعه کنید و عدد doi مقاله مد نظر خود را، که در ابتدای این مطلب طریقه به دست آوردن آن را توضیح دادیم، در این سایت وارد کنید. سپس با ورود به صفحه ی مقاله و کلیک بر روی دکمه ی save می توانید به صورت رایگان آن را دانلود کرده و از آن استفاده نمایید. ناگفته نماند که، این روش را برای استفاده از تمام سایت های دانلود مقالات رایگان قابل استفاده بوده و برای دانلود پایان نامه رایگان نیز، کاربرد دارد.

2- سایت core

 سایت core یکی از بهترین سایت های دانلود مقاله و دومین سایتی است که در این مطلب خدمت شما معرفی می کنیم. پس از ورود به این سایت و جستجو موضوع مقالات مورد نیاز خود، لیستی از مقالات موجود در بانک اطلاعاتی این سایت برای شما نمایش داده می شود. پایین تمامی این نتایج یک گزینه بعنوان دریافت فایل pdf مقالات قابل مشاهده است که با کلیک بر آن، به راحتی می توانید مقالات را دانلود کنید.

core

3- سایت doaj

سایت دانلود رایگان مقالات doaj سومین سایتی است ک خدمت شما معرفی می کنیم. نام این سایت doaj، مخفف عبارت  directory of open access journals و به معنای دایرکتوری ژورنال های قابل دسترسی، می باشد. برای مشاهده این سایت می توانید به آدرس https://doaj.org/ مراجعه کنید. تصویر اصلی این سایت نیز، در زیر قابل مشاهده است.

doaj

این وبسایت در سال 2003 راه اندازی شده و تعداد بیشماری مقاله از طریق این سایت در زمینه های مختلف قابل دسترسی هستند. با جستجوی عبارت مورد نظر خود در این سایت، لیستی از مقالات با این موضوع برای شما نمایش داده می شود. برای دانلود مقالات نمایش داده شده، تنها کافیست بر روی گزینه ی full text کلیک کرده و فایل pdf مقالات مورد نظر خود را دریافت کنید.

4- سایت Sci-Hub

این سایت در سال 2011 توسط یک دانشجوی فارغ التحصیل قزاقستانی به نام الکساندرا البایکان راه اندازی شد. این وبسایت با کسب اجازه از موسسات آموزشی و همچنین حافظه پنهان خود دسترسی لازم را به مقالات و متون آکادمیک فراهم می سازد.
لینک sci-hub:

 • http://sci-hub.se

وبسایت sci-hub بارها به دلیل نقض قانون کپی رایت مورد اتهام واقع شده است و هم اکنون توسط بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مسدود شده است. طبق آمار خود سایت گفته می شود که برای هر درخواست دانلود احتمال 99 درصدی موفقیت وجود دارد و درحال حاضر روزانه بیش از دویست هزار درخواست پردازش می شوند.
مراحل دانلود متون پژوهشی در سایت Sci-Hub

 1. وارد لینک http://sci-hub.se شوید.
 2. نام کامل، URL و DOI مقاله ی مورد نظر خود را وارد کنید.
 3. دکمه “Open” را بزنید.

سایت دانلود مقاله sci_hub

5- سایت Library Genesis

این وبسایت یک دیتابیس شامل 2.7 میلیون نسخه کتاب و 58 میلیون فایل مجله علمی می باشد. این سایت در سال 2015 توسط Elsevier که یکی از بزرگترین ناشران مقالات علمی، پزشکی و فنی می باشد، بنا نهاده شده است اما تا کنون هیچ نتیجه ای از آن حاصل نشده است. درحال حاضر Library Genesis توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی بسیاری در بریتانیا مسدود می باشد اما خوشبختانه به علت وجود لینک های کمکی زیاد به راحتی قابل دسترس است. در ادامه تعدادی از لینک های این سایت قرار می گیرد که به مرور زمان از کار خواهند افتاد و لینک های جدید جایگزین می شود:

 • http://gen.lib.rus.ec
 • http://libgen.pw
 • http://libgen.unblocker.cc/
 • http://libgen.unblockall.org/
 • https://libgen.unblocker.win/
 • https://libgen.unblocked.gdn/

برای پیدا کردن یک مقاله در سایت Library Genesis :

 1. ابتدا با استفاده از لینک های بالا وارد سایت شوید.
 2. کلمات کلیدی مورد نظر خود را در قسمت جستجو وارد کنید.
 3. دکمه Search! را بزنید.

سایت دانلود مقاله Library Genesis

 1. بر روی لینک کتاب یا مقاله مورد نظر خود کلیک کنید.
 2. بر روی لینک کمکی دلخواه کلیک کنید.

سایت دانلود مقاله Library Genesis

6. فایل را در دستگاه خود ذخیره کنید.

سایت های دانلود رایگان مقالات (ایرانی)

1- سایت بیونت

سایت دانلود رایگان مقالات بعدی که در این مطلب خدمت شما معرفی می کنیم، سایت بیونت است. این سایت فارسی بوه و با آدرس bionet.ir/_dl.php، فعال است. برای دانلود مقالات از این سایت نیازمند عدد ترکیبی doi که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم هستید و با استفاده از این عدد به راحتی می توانید مقاله مورد نیاز خود را دانلود کنید. سایت بیونت ادعا می کند که، امکان دانلود مقالات بیش از 90 درصد ناشران و مجلات معتبر دنیا در زمینه های مرتبط با بیولوژی و غیرمرتبط با آن در این سایت، وجود دارد. بنابراین سایت بیونت را می توان مرجع مهمی برای پژوهشگران دانست.

bionet

2- سایت ایران پیپر

یکی دیگر از سایت های ایرانی دانلود رایگان مقالات، سایت ایران پیپر است که با آدرس iranpaper.ir فعال است. شیه عملکرد ایران پیپر با سایت بیونت مشابه است و  دانلود مقالات از این سایت به وسیله ی کد doi مقالات امکان پذیر است. ایران پیپر در آستانه ی چهارمین سال فعالیت خود، به جامع ترین سامانه ی تامین منابع علمی در ایران تبدیل شده است.

iranpaper

3- سایت فری پیپر

سایت فری پیپر  آخرین سایتی است که در این مطلب معرفی می کنیم. فری پیپر با آدرس freepaper.me، امکان دسترسی رایگان و نامحدود به مقالات موجود در وبسایت های علمی مرجع را فراهم میکند. این سایت ادعا می کند که استفاده از این افزونه، برای همیشه رایگان خواهد بود.

 در ادامه  دو ابزار در این زمینه را به شما معرفی کنیم که، برای دانلود مقالات رایگان، بسیار کاربردی هستند.

freepaper 

4- سایت فری پیپر

سایت فری پیپر  آخرین سایتی است که در این مطلب معرفی می کنیم. فری پیپر با آدرس freepaper.me، امکان دسترسی رایگان و نامحدود به مقالات موجود در وبسایت های علمی مرجع را فراهم میکند. این سایت ادعا می کند که استفاده از این افزونه، برای همیشه رایگان خواهد بود.

 در ادامه  دو ابزار در این زمینه را به شما معرفی کنیم که، برای دانلود مقالات رایگان، بسیار کاربردی هستند.

freepaper 

معرفی دو ابزار مهم در دانلود رایگان مقالات

1- ابزار open access button

برای استفاده از این ابزار ابتدا باید آن را دانلود کنید و پس از دانلود با کلیک بر روی add to chrome، اقدام به نصب آن نمایید. این افزونه بر روی مرورگر گوگل کروم نصب می شود. البته می توانید از سرویس تحت وب این ابزار به آدرس https://openaccessbutton.org، نیز استفاده کنید. در هر صورت از طریق این سرویس می توانید مقالات و مجلات خارجی را به طور رایگان دانلود کرده و از آنها استفاده کنید. وجه تمایز این سیستم با دیگر سیستم ها  این است که، در صورتیکه مقاله ی مورد نظر شما در دسترس نباشد، در خواست به اشتراک گذاری آن برای نویسنده ارسال می شود و او در صورت تمایل، مقاله خود را به اشتراک خواهد گذاشت.

openaccessbutton

2- ابزار unpaywall

این ابزار نیز به روش ابزار قبلی، به صورت یک افزونه در مرورگر گوگل کروم قابل نصب و استفاده است. این افزونه هنگامیکه یک مقاله را در سایت unpaywall مشاهده کنید، ظاهر می شود و تمام کاری که باید انجام دهید، کلیک بر روی دکمه ی سبز رنگ افزونه است. استفاده از این ابزار، روشی سریع برای دانلود و دسترسی به هزاران مقاله و ژورنال رایگان است.

unpaywall

سخن پایانی

در این متلب از سایت حامی ورکس، سعی داشتیم معرفی نسبتا جامعی از سایت ها و ابزارهای ایرانی و خارجی دانلود مقالات به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهیم و از آن جایی که  این فهرست ها قابل گسترش هستند، در صورتیکه شما هم  تجربه ی استفاده از سرویس های مشابه را دارید و یا سایت دانلود رایگان مقاله کاربردی را می شناسید، در قسمت نظرات آنها را معرفی کنید تا دیگران نیز از آنها استفاده کنند.پ

اگر در رابطه با نوشتن مقاله نیز به راهنمایی نیاز داشتید می توانید از متلب، مقاله نویسی را از کجا شروع کنیم، کمک بگیرید.

کلمات کلیدی:

 • دانلود مقالات خارجی رایگان
 • دانلود پایان نامه رایگان
 • سایت های دانلود مقالات رایگان
 • بهترین سایت های دانلود مقاله
بهناز نوجوان
بهناز نوجوان
من یک مهندس کامپیوتر هستم و علاقمند به همه ی حوزه های مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی:) در حال حاضر با تمام وجود مشغول طراحی سایت، طراحی گرافیک و تولید محتوا هستم.

پروژه ای برای انجام داری؟

تخصص انجام پروژه داری؟

نظرات (2)

img
This comment was minimized by the moderator on the site

یک سایت روسی به نام لایبجن هم هست، قبلا که خیلی خوب مقاله میداد. libgen

img
This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی، حتما در این خصوص تحقیق و در سایت درج میکنیم.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید