بهترین زبان های برنامه نویسی (قسمت دوم)

بهترین زبان های برنامه نویسی (قسمت دوم)

در نوشته ی قبلی از 5 زبان برنامه نویسی برتر و قدرتمند دنیا در سال های اخیر شامل زبان های پایتون،‌ جاوا، جاوا اسکریپت و پی اچ پی صحبت کردیم و زمینه ها و آینده ی کاری هر یک را به تفصیل بررسی کردیم.همچنین میزان سختی و آسانی یادگیری آن زبان ها و اینکه چقدر ارزش یادگیری دارند نیز قید شد. در این مقاله مانند نوشته ی قبلی و با همان روند به بررسی ادامه ی زبان های برنامه نویسی برتر می پردازیم. توصیه می کنیم اگر مقاله ی قبلی بهترین زبان های برنامه نویسی را نخوانده اید ابتدا آن را مطالعه کنید.

 • زبان برنامه نویسی گو

زبان برنامه نویسی Go یا GoLang که مختصر شده ی عبارت GO Language است، یک زبان برنامه نویسی نوظهور که توسط شرکت گوگل ابداع شده و اولین بار در سال 2009 عرضه شد. زبان برنامه نویسی گو برخلاف سایر زبان ها که به مرور زمان پخته تر می شوند، از ابتدا با ساختاری مهندسی شده و برای رفع نیاز های نوظهور ایجاد شد.

گو، اپن سورس است و جز زبان های دست پایین به حساب می آید و از برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند و این قدرت این زبان را می رساند.با زبان گو هر نرم افزاری تحت وب و شبکه را می توانید پیاده سازی کنید. ارزش یادگیری این زبان برنامه نویسی در سطح متوسط و سهولت یادگیری آن سخت ارزیابی شده است.

 • زبان برنامه نویسی سوئیفت

یک زبان نوپای دیگر که از ابتدا به قصد توسعه ی سیستم عامل ها و نرم افزارهای شرکت اپل در سال 2014 عرضه شد، زبان برنامه نویسی سوئیفت یا Swift است. سوئیفت بعنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی ObjectiveC انتخاب شد و مشکلات این زبان را در زمینه های امنیت برطرف کرد و البته برنامه نویسی برای سیستم های اپل را تا حد زیادی آسان تر کرد.

قابلیت های زیادی که برای سوئیفت در نظر گرفته اند، باعث شده است که این زبان بتواند در میان محبوب ترین زبان های برنامه نویسی جای بگیرد.پس اگر شما هم جز طرفداران اپل و سیستم های آن هستید و البته علاقمند به توسعه ی نرم افزارهای آن هستید، سوئیفت گزینه ی مناسبی برای شماست. این زبان هم از نظر ارزش یادگیری و هم از نظر سهولت یادگیری متوسط ارزیابی شده است.

 • زبان برنامه نویسی کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین یا Kotlin مناسب برای کسانی است که به برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی علاقه دارند.این زبان در سال 2011 توسط شرکت JetBrains معرفی شد. یکی از مهمترین عللی که باعث معروفیت و محبوبیت زبان کاتلین شد این بود که شرکت گوگل در سال 2017 این زبان برنامه نویسی را بعنوان دومین زبان برنامه نویسی اندروید معرفی کرد.

زبان کاتلین یک زبان سطح بالا است که از شی گرایی پشتیبانی می کند.توسعه دهندگان کاتلین معتقد هستند که این زبان بهتر از زبان جاوا عمل می کند و در کل می توان گفت برنامه نویسان زیادی ریسک مهاجرت از جاوا به کاتلین را پذیرفته اند و این موضوع سبب می شود آینده ی درخشانی در انتظار برنامه نویسان این زبان باشد.کاتلین نیز از نظر ارزش یادگیری و سهولت یادگیری متوسط ارزیابی شده است.

 • زبان برنامه نویسی سی شارپ

در ادامه ی لیست بهترین زبان های برنامه نویسی به زبان نام آشنایی به نام سی شارپ یا C# برمیخوریم که از اعضای نسبتا جوان خانواده ی C است. در نوشته ی قبلی در مورد C++ که عضو دیگری از این خانواده بود صحبت کردیم. سی شارپ به خوبی تمام ویژگی های زبانهای بالادست خانواده ی خود یعنی سی و سی پلاس پلاس را به ارث برده است و این موضوع قدرت این زبان را تا حد زیادی بالا برده است.

سی شارپ یک زبان سطح بالا است که از شی گرایی پشتیبانی می کند و اولین بار در سال 2000 توسط شرکت مایکروسافت ارائه شد. یادگیری سی شارپ دست شما را برای برنامه نویسی در تمامی زمینه ها باز می گذارد. با زبان سی شارپ میتوانید اپلیکیشن های اندرویدی،‌ اپلیکیشن های IOS، برنامه نویسی تحت وب و برنامه نویسی اپلیکیشن های تحت دسکتاپ را برنامه نویسی کنید و این موضوع نشان از قدرت بالای این زبان دارد.با این اوصاف ارزش یادگیری سی شارپ بسیار بالا و احتمالا حدس می زنید که یادگیری آن کمی دشوار باشد.

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز مطالعه کنید: بهترین زبان های برنامه نویسی (قسمت اول)

 • زبان برنامه نویسی روبی

آخرین عضو این لیست زبان برنامه نویسی روبی یا Ruby است، که با شعار "بهترین دوست برنامه نویس" در سال 1995 پا به دنیای برنامه نویسی گذاشت.روبی نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر قدیمی تر است، اما این قدمت باعث نشده است که روبی از فضای رقابت تکنولوژی های روز عقب بیفتد.

روبی با پشتیبانی از برنامه نویسی شی گرا و قرار گرفتن در دسته ی زبان های سطح بالا امروزه از زبان های محبوب به شمار می رود که دست شما را برای تولید اپلیکیشن های تحت وب و وب سرویس ها تا حد زیادی باز گذاشته است.البته در انتخاب روبی بعنوان زبان برنامه نویسی باید این نکته را مدنظر داشته باشید که برنامه نویسان این زبان نسبت به زبان هم رده ی آن از نظر کاربردی یعنی زبان php باموقعیت های شغلی کمتری مواجه می شوند، با این اوصاف ارزش یادگیری این زبان در حال حاضر پایین و یادگیری آن نسبتا آسان ارزیابی می شود.

لیست بهترین زبان های برنامه نویسی با نام بردن 10 زبان برنامه نویسی برتر از نظر زمینه های کاربردی، بازارکار، همچنین محبوبیت به پایان رسید. لازم به ذکر است می توان زبان های برنامه نویسی را بر اساس ویژگی های دیگری نیز دسته بندی و فهرست کرد، ما در این مقاله سعی کردیم به طور کلی به ویژگی های زبان های رایج بپردازیم و تقدم و تاخر یک زبان در این لیست به معنی برتر بودن آن زبان نسبت به ادامه ی فهرست نیست.

سخن پایانی

در نهایت این موضوع که بهتر است کدام زبان برنامه نویسی را برای شروع انتخاب کنید، کاملا به شما و اهدافتان از یادگیری برنامه نویسی بستگی دارد. شاید بهتر است بدانید زبان های برنامه نویسی علی رغم تفاوت های زیادی که دارند در اصول و دستورات پایه و منطق برنامه نویسی یکسان هستند و یادگیری و تسلط بر یک زبان کار شما را برای یادگیری سایر زبان ها بسیار راحت می کند.

programmer

پس شاید بهتر باشد بیش از این تعلل نکنید و هر چه سریعتر وارد دنیای شگفت انگیز برنامه نویس ها و توسعه دهنده ها بشوید. در مقاله های آینده وبلاگ حامی ورکس در مورد این دنیای شگفت انگیز مطالب بیشتری منتشر خواهیم کرد.

کلمات کلیدی:

 • فریلنسر
 • فریلنسر برنامه نویسی
 • برنامه نویس
 • کسب درامد از برنامه نویسی
 • بهترین زبان های برنامه نویسی
 • پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی
 • شروع برنامه نویسی
 • بهترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۱۹
 • آسان ترین زبان های برنامه نویسی
بهناز نوجوان
بهناز نوجوان
من یک مهندس کامپیوتر هستم و علاقمند به همه ی حوزه های مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی:) در حال حاضر با تمام وجود مشغول طراحی سایت، طراحی گرافیک و تولید محتوا هستم.

پروژه ای برای انجام داری؟

تخصص انجام پروژه داری؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی